8 lutego 2021

Pielęgnacja i renowacja tarasów kompozytowych

Zasady pielęgnacji tarasy kompozytowe

W czasie użytkowania tarasu z deski kompozytowej należy przeprowadzać regularną pielęgnację głównie polegającą na czyszczeniu powierzchni tarasu. Do czyszczenie desek tarasowych z kompozytu należy używać wody i słabych detergentów np. płynu do mycia naczyń. Taras można czyścić i spłukiwać przy użyciu myjki ciśnieniowej pamiętając o zachowaniu bezpiecznej odległości min 30 cm dyszy od powierzchni tarasu oraz maksymalnym ciśnieniu do 100 bar. Mycie należy przeprowadzać wzdłuż ryflowania i unikać ruchów kulistych.

Pod nogi krzeseł, stołów i innych mebli należy stosować filcowe podkładki, które należy czyścić. Niezabezpieczonych mebli nie powinno się przesuwać po powierzchni desek, by uniknąć nadmiernych zarysowań. W czasie wieloletniego użytkowania tarasu warto pomyśleć o okresowej zmianie aranżacji ustawienia mebli z uwagi na mogące pojawić się zmiany odcienia koloru desek. Zmiana koloru spowodowana jest różną ekspozycją na działanie promieni UV. Jest to proces naturalny. Kolor stabilizuje się w okresie pierwszych 2 lat użytkowania.

Konserwacja desek nie jest konieczna. Jednak w przypadku chęci odnowienia tarasu można użyć specjalny olej na bazie rozpuszczalnika (Olej do desek tarasowych Remmers) w trzech kolorach- bezbarwnym, brązowym i szarym, który zabezpieczy przed zabrudzeniami oraz odświeży kolor.

  • Powierzchnia musi być oczyszczona z tłuszczu, zabrudzeń i wosku.
  • Temperatura materiału, otoczenia i podłoża musi się mieścić w przedziale od + 5°C do +30°C.
  • Malować pędzlem do lazur, ławkowcem lub nakładać za pomocą szmatki bawełnianej. Przed użyciem materiał należy dobrze rozmieszać. Niewchłoniętą część materiału zdjąć za pomocą suchego pędzla lub ścierki najpóźniej po upływie 30 minut.
  • Po 4 – 6 godzinach powierzchnię należy ocenić i w razie potrzeby nałożyć drugą warstwę.
  • Poprzez wykonanie powierzchni próbnej należy sprawdzić przyczepność, kolor i tolerancję materiału z podłożem.

W ciągu wielu miesięcy Olej do desek tarasowych Remmers będzie równomiernie usuwany w toku naturalnego zwietrzania. Pielęgnację z użyciem Oleju do desek tarasowych Remmers można przeprowadzić bez konieczności szlifowania podłoża. W strefie narażonej na zwietrzanie raz w roku niezbędna jest aplikacja odświeżająca