8 lutego 2021

Pielęgnacja i renowacja elewacji drewnianych

Zasady pielęgnacji elewacje, pergole, konstrukcje drewniane

Konstrukcje drewniane, elewacje drewniane, pergole w zależności od ekspozycji na działanie warunków atmosferycznych wymagają okresowej pielęgnacji i konserwacji raz na 3-5 lat

Powierzchnia drewna musi być czysta, sucha i bez śladów zmrożenia (maks. 20% wilgotności). Lazura Olejna do Ochrony Drewna jest gotowa bezpośrednio do użycia, nie należy jej rozcieńczać. Dokładnie zamieszać.  Stare porowate powłoki (oleje/olejowoski) należy dokładnie oczyścić z zabrudzeń. Natomiast stare farby i lakiery należy dokładnie usunąć (zeszlifować). Efekt końcowy zależy m. in. od właściwości drewna, dlatego przed malowaniem każdorazowo – zwłaszcza w przypadku nieznanego podłoża – zaleca się wykonanie próby. Środek nakładać cienką warstwą, na czystym i suchym drewnie, zgodnie z kierunkiem słojów drewna, równomiernie przy pomocy pędzla. Następnie pozostawić do wyschnięcia. Po wyschnięciu nanieść drugą, równie cienką warstwę. W celu renowacji zazwyczaj wystarczy nanieść 1 powłokę na dokładnie oczyszczoną powierzchnię. Jasne, transparentne odcienie zapewniają ograniczoną ochronę UV, dlatego nie są

zalecane do zabezpieczenia mocno nasłonecznionych powierzchni. Powłoka po wyschnięciu ma najpierw  lekki połysk, a następnie staje się jedwabiście matowa. Aby przedłużyć trwałość powłoki, po wyschnięciu nałożyć na nią x 1 warstwę wykończeniową Oleju Ochronnego UV.

Dodatkowe informacje:

  • Jeśli dotychczasowa powłoka ochronna jest całkowicie zużyta (kolor szary, matowy, wyblakły), wtedy należy dodatkowo przed malowaniem nanieść preparat odszarzający, który usunie z tarasu wszystkie zabrudzenia i szarość. Do wcierania preparatu  używać szczotki ryżowej, myć silnie, intensywnie.
  • W przypadku mocno skorodowanych biologicznie lub mechanicznie elementów drewnianych należy je wymienić na nowe
  • Nie zaleca się mieszania ze sobą rożnych farb, lazur, olejów do drewna
  • Przy stosowaniu lakierobejcy konieczne jest zastosowanie szlifierki. Szlifowanie należy przeprowadzić w kilku etapach zaczynając od papieru ściernego o dużej gradacji. Po oszlifowaniu powierzchni należy usunąć pył powstały podczas szlifowania (np. szczotką, sprężonym powietrzem).
  • Pleśń usunąć mechanicznie i przetrzeć preparatem biobójczym
  • miejsca po wypadniętych bądź wypadających sękach powinno się wypełniać za pomocą szpachlówki do drewna
  • Wygryzione przez owady puste korytarze w drewnie można zaszpachlować
  • Elementy z owadami należy wymienić lub wstrzyknąć specjalny preparat biobójczy